TAVUK DOLMASI TARİFİ

 

Gerekli malzeme:

8 kişi için 2 kilo!uk bir tavuk, 200 grim salam, 200 gram sosis, 60 gram rendelenmiş kaşer, maydanoz, 2 küp et suyu, küçük hindistan cevizi, bir bütün yumurta ve bir yumurtanın sarısı, 4 tepeleme dolu çorba kaşığı galeta unu ya da iyice kurutulmuş ekmek kırıntısı, 2 diş ka ranfil, dörtte bir küçük kereviz, bir ha vuç, bir soğan. 50 gram yağ, tuz.

Hazırlanması:

4 litre suyun içine et suyunu, bütün sebzeleri koyarak kaynatın. Kaynama, orta sıcaklıkta ateşte 40 dakika kadar sürsün. Bu arada tavuğun kalbini, ka­raciğerini, sosisleri ve salamı ince ince kıyın. Maydanozu da ince ince kı yın. Bunların hepsini büyükçe bir ka bın içine koyun, iyice karıştırın. Bir çay fincanı kaynar su içinde pıhtılaştırılmış galeta ununu ya da ekmek kırın tısını üzerlerine dökün. Sonra da tuz, karabiber, rendelenmiş kaşer ile ren delenmiş küçük ‘hindistan cevizini, bü tün bir yumurta ile bir yumurtanın sa rısını ekleyin. ‘Hepsini iyice karıştırın.
Tavuğun içini bu dolma içi ile iyice doldurun, sonra mutfak ipi ile tavu ğun karnını sıkıca dikin. Böylece içi dolmuş tavuğu 40 dakika süre ile kaynamış sebzeli suyun içine yerleştirerek, yağı ekleyin ,ateşe oturtun. Orta ateş te tavuğu 2 saat pişirin. Tavuk iyice pişince sıcak ya da soğuk olarak yiye­bilirsiniz.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !